Néhány érdekesség a mikulással kapcsolatban

Ha már te is várod a Mikulást, akkor hangolódjunk együtt néhány vele kapcsolatos ténnyel és érdekességgel
Hamarosan érkezik a Mikulás, és ebből az alkalomból összegyűjtöttem néhány tényt és érdekességet vele kapcsolatban.
Íme!
A magyar hagyományok szerint december 5-én éjjel, illetve december 6-án hajnalban (még mielőtt a gyerekek felébrednének) a Mikulás ellátogat minden otthonba, és ha az ott élő gyerekek jól viselkedtek az elmúlt év során, akkor ezért jutalmul kisebb ajándékokat, édességet, gyümölcsöt, diót, mogyorót ajándékoz nekik.
Ezeket a meglepetéseket az előző este alaposan kipucolt csizmáikba helyezi a Mikulás. Általában ezeket a tisztára pucolt csizmákat a Mikulás érkezését megelőző este az ablakokba helyezik, hogy a Mikulás könnyen megtalálja.
Nagyjából egy évszázada él ez a hagyomány, vagyis hogy az ablakba kitett csizmácskákba a titokzatos Mikulás ajándékokat helyez el az éjszaka leple alatt.
Nálunk a Mikulást Télapónak is szokás nevezni, azonban ez az újabb megnevezése a fehérszakállúnak csak úgy az 1950-es évektől kezdett elterjedni.
A Mikulás elnevezés azonban már nagyjából ezt 100 évvel megelőzően is használatban volt.
Maga a mikulás szó cseh eredetű.
A mikulás alkalmával történő ajándékozás szokása a magyar családoknál osztrák hatásra kezdett elterjedni.
Hagyományosan a Mikulás segítői manók, angyalok és krampuszok.
Modernebb felfogás szerint pedig főként a rénszarvasok a Mikulás segítői, akik a szánját húzzák.
De ezek a segítők mind jól megférnek egymás mellett :)
Nálunk a hagyomány szerint december 6-án érkezik a Mikulás, azonban ez nem mindenhol van így. Az USA-ban például december 25-én a kandallókra kihelyezett zokniba rejti a gyerekeknek szánt ajándékait. A gyerekek pedig tejjel és süteménnyel várják a Mikulást, aki a szánján érkezik, amit 9 repülő rénszarvas húz.
A Mikulás szánját húzó 9 rénszarvas nevére többféle változat (fordítás) is létezik. Ezek szerint a rénszarvasok nevei:
- Rudolf, Fürge, Sármos, Talpas, Kerge, Csámpás, Torkos, Bátor és Szélvész.
- Vagy: Üstökös, Íjas, Csillag, Táncos, Pompás, Villám, Táltos, Ágas és Rudolf, a piros orrú.
- Valamint: Táltos, Táncos, Pompás, Csillag, Üstökös, Mennydörgés, Íjas, Villám és Rudolf.
Magyarországon 1934-ben kezdtek csokoládé mikulásokat gyártani. Ebben az időben még valódi csokoládé helyett jellemzően kakaós bevonómasszát használtak az előállításukhoz, mivel ez jóval olcsóbb alapanyag.
És a végére egy meglepő, bár nem annyira vidám tény a mikulással kapcsolatban. Te tudtad, hogy a 18. század végén Magyarországon betiltották a mikulásozást. Ennek az volt az oka, hogy akkoriban még nem a ma ismert, kedves, jóságos, ajándékosztó mikulás megtestesítése volt a szokás, hanem akkor még egy ijesztő, félelmetes alak látogatott el mikuláskor a házakhoz, akiktől a gyerekek inkább féltek, mint hogy várták volna.
De szerencsére ma már ennek a félelmetes alaknak nyoma sincs, csak a mosolygós, barátságos tekintetű, hófehér szakállú Mikulás az, aki évről-évre ellátogat hozzánk, hogy megajándékozza a gyerekeket, és persze a felnőtteket is.
Ha pedig idén te is szeretnél a kedves és jóságos Mikulás bőrébe bújni, akkor nézz szét mikulás jelmezeink és kiegészítőink között, mert itt mindent megtalálsz, amire ehhez szükséged lehet.
Szeretettel: Andi
Azonos kategóriában
- Mikulásra hangolódva
- A Mikulás ruhatára - amitől igazán felismerhetetlen tud maradni
- Mikulás dekoráció, amivel ünnepi hangulatban várhatod a Mikulás érkezését.
- Hogyan bukott le a Mikulás? Néhány vicces sztori gyerekektől és felnőttektől - Avagy mire figyelj, ha idén te leszel a Mikulás
- Idén vajon ki bújik a Mikulás ruhába?
Kapcsolódó címkék
- Néhány érdekesség a mikulással kapcsolatban
- Mikulásra hangolódva
- A Mikulás ruhatára - amitől igazán felismerhetetlen tud maradni
- Mikulás dekoráció, amivel ünnepi hangulatban várhatod a Mikulás érkezését.
- Hogyan bukott le a Mikulás? Néhány vicces sztori gyerekektől és felnőttektől - Avagy mire figyelj, ha idén te leszel a Mikulás
Hozzászólások
Szólj hozzá